Hoş Geldiniz

Hemen Abone Ol

Not: Hesap seçenekleri cookie tabanlıdır.
*  Kayıtlı bir kullanıcı olarak:
*  İsminizle yorum yazabilir
*  İsminizle haber gönderebilir.
*  Yorumları kişiselleştirebilir
*  Erişim: Üye Listesi
*  Erişim: Özel mesajlar
*  Özel başlıkları oku
ve daha pek çok özellikten yararlanabilirsiniz...
    Kişisel bilgileriniz gizli tutulacaktır.

Yazar & Abone Girişi

Ücretsiz Abone Ol!!Kisa parola İpucu: Şifrenizde küçük yada büyük karakterler, rakamlar ve !"?$%^&( gibi semboller kullanabilirsiniz.

Parolamı Unuttum !

Parolanız E-posta adresinize gönderilecek.

Powered by

Köyümüzün Kültürü

  • Köyün kültürü tam anlamıyla “karma” ve kendine hastır. Hem Karadeniz hemde Doğu Anadolu kültürlerini birarada bulunduran örnekler mevcuttur. Farklı kültür örnekleri, düğünlerden yemeklere kadar kendini heralanda hissettirmiştir. Köy halkı genel olarak Karadeniz kültürünü daha çok kendisine benimsemiş ve günlük yaşamına yansıtmıştır. Öyle ki; düğünlerde kemençe çalınıp horon oynanması yada sofralardan kuymak ve karalahana yemeklerinin eksik olmaması bunun en belirgin ispatlarından. Köy halkı zamanla tarım ve ticareti bırakarak kent hayatına yönelmesi ile dışarıdan farklı kültür etkilenmeleri de olmuştur. Yaz döneminde köye akın eden gurbetçi ailelerin çocuklarından bu farklılıklar kolaylıkla anlaşılmaktadır.

 

  • Düğünlerde erkek tarafının kız tarafına gelin almaya gitmesinde yöresel gelenekler devam ettirilerek sıradışı oyunlar oynanmaktadır. Bir nevi erkek tarafına kız evinden gelin çıkarmanın ne kadar zor olduğu anlatılmak istenmektedir. Bu da köyün yine farklı bir kültür yönünü yansıtmaktadır.

 

  • ‘Galender Ayı’ denilen ve kış mevsimine denk gelen dönemde köyün erkekleri gece boyunca farklı aksiyonlar düzenleyerek oyunlar oynamaktadırlar. Bu oyunlarda farklı kılıklara girilip ev ev dolaşarak her ev sahibinden evin erkek reisi olarak bahşiş istenmekte, vermekte direnen ev sahibi dondurucu soğuğa aldırmadan ‘kurun’ denilen içi buz dolu küvet şeklindeki teknelerin içine yatırılmakta. Gece boyunca farklı oyunlarla devam eden ve bir nevi festival havasında geçen eğlenceler, kış mevsiminde köylü için neşe kaynağı olmaktadır.  

 

  • Türkülerinde, manilerinde, hikâye, fıkra, bilmece ve masallarında da aynı karma ve bütünlüğü görmek mümkündür.
Etiketler: , ,

Ziyaretçi Defterine yazmak için aşağıdaki formu kullanabilirsiniz..
SLAYT ALBÜM
Slayt Gösterisini izleyebilmek içinFlash Player kurmalısınız.
GÜNCEL HABER & YORUMLAR
SON DAKİKA HABERLERİ
FAYDALI LİNKLER
HAVA DURUMU
    GUMUSHANE
ETİKET BULUTU